Секретар із сім’єю – новий скандал навколо МОЗ

"Секретар
Секретар із сім’єю – новий скандал навколо МОЗ

В Україні тривають дискусії навколо конкурсів, за результатами яких призначають державних службовців.

Громадськість загалом розглядає ці конкурси як хорошу зміну, але час від часу виникають сумніви щодо кандидатур, які на них перемагають.

Чергове загострення сталося навколо посади державного секретаря міністерства охорони здоров’я, – повідомляє ВВС Україна.

Активісти висловилися різко проти призначення на цю посаду Наталії Шолойко через її “зв’язки із фармацевтичними компаніями”.

Сама кандидатка сказала ВВС Україна, що не розуміє суті претензій.

“ЗАЧИСТИТИ ВОРОГІВ”

Нещодавно прем’єр Володимир Гройсман закликав виконувачку обов’язків міністра охорони здоров’я Уляну Супрун звільнити співробітників МОЗ, які гальмують реформи: “Уляно, я вас дуже прошу зачистити міністерство від ворогів”.

Схоже, громадські активісти розгледіли нового потенційного “ворога” системи охорони здоров’я.

У своєму відкритому зверненні до Кабміну активісти із “Центру протидії корупції”, Transparency International Ukraine та благодійного фонду “Пацієнти України” закликали не призначати державним секретарем МОЗ Наталію Шолойко – “враховуючи її конфлікт інтересів та зв’язок із фармацевтичною індустрією”.

У вересні Наталія Шолойко проходила конкурс на голову Держлікслужби, проте її кандидатуру відхилили через те, що не вказала у декларації причетність чоловіка до фармацевтичних підприємств.

Журналісти програми “Схеми” оприлюднювали фрагмент співбесіди, де вона обіцяє виправити помилку.

Автори звернення знову наголошують, що сім’я Наталії Шолойко працює із фармацевтичним бізнесом.

Зокрема, її чоловік – Олександр Хейломський – є співзасновником фірми “Рідан” та заступником голови правління державного заводу “Індар”, що спеціалізується на виробництві інсулінів.

Раніше цього року низка ЗМІ повідомили, що СБУ розслідує справу про привласнення великих сум грошей менеджментом компанії. Активісти стверджують, що у фармбізнесі працюють й інші члени сім’ї пані Шолойко.

“Робота конкурсної комісії з відбору держсекретарів – дуже непрозора. Громадськість не знає як проходив процес оцінювання кандидатів”, – зазначила Олександра Устінова, представниця “Центру протидії корупції”, вимагаючи оприлюднити документи, які подавали на конкурс учасники.

ПОЗИЦІЯ КАНДИДАТКИ

У коментарі ВВС Україна Наталія Шолойко підтвердила, що її чоловік працює на “Індар” і є засновником фірми “Рідан”. Але, за її словами, усі звинувачення активістів є “голослівними”.

“Те, що написане там (у зверненні активістів. – Ред.), не має жодного підтвердження, і я не вважаю це нічим іншим, аніж наклепом”, – сказала вона.

""

Рік тому Наталія Шолойко була в ефірі Еспресо.TV у якості координатора фармацевтичної служби Майдану

На уточнення про те, чи вважає Наталія Шолойко, що причетність чоловіка до фармбізнесу не вплине на її роботу у міністерстві, вона відповіла: “Яким чином це може вплинути на мою роботу у міністерстві, якщо я буду, скажімо, менеджером міністерства охорони здоров’я і управляти справами конкретно міністерства, а ніяк не діями і рішеннями міністра та його заступників”.

Вона також порадила почитати про обов’язки держсекретаря у законі про державну службу.

“Я жодним чином не можу бути не причетною до фармацевтичного бізнесу, оскільки я є доцентом на кафедрі Національного медуніверситету, і мої студенти та колеги практично всюди у фармбізнесі. Так само – як можна лікаря вважати не причетним до лікування?” – додала вона.

ПОЗИЦІЯ МІНІСТЕРСТВА

У міністерстві ще минулого тижня зробили низку заяв, які багато у чому збігаються із тим, що тепер озвучили громадські активісти.

Не називаючи жодних імен, там наголосили, що непрозорий та необ’єктивний конкурсний відбір може стати загрозою для успішного впровадження реформ в Україні.

“Це може спричинити повернення до влади чиновників із заплямованою репутацією”, – заявили у МОЗ.

У міністерстві додали, що та посада передбачає організацію роботи апарату, затвердження штатного розпису та кошторису і визначення кадрової політики міністерства.

Термін перебування – п’ять років, незалежно від зміни очільників: “Навіть після звільнення міністрів держсекретарі мають продовжувати втілювати в життя розпочаті реформи”.

МОЗ наполягає на перегляді критеріїв відбору держсекретарів та відкритому конкурсі, “аби обрати гідного кандидата”.

""

“Упередженість комісії виявляється вже на етапі подачі документів кандидатами, коли значна кількість достойних кандидатів відсіюється через начебто брак досвіду роботи на керівних посадах”, – додали там.

КРОК ВПЕРЕД

Проблема із “одіозними кандидатурами” є і в інших міністерствах та держструктурах, наголошують громадські діячі.

Приміром, у листопаді міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявляв, що здивований результатами конкурсу на посаду держсекретаря міністерства, на якому переміг Андрій Галущак.

Раніше він працював з оголошеним у розшук екс-керівником Держагентства з інвестицій Владиславом Каськівим.

Запитання також виникали до переможців конкурсів на посади держсекретарів МВС та мінекономрозвитку.

Резонансним виявився і конкурс, за результатами якого губернатором Миколаївської області призначили Олексія Савченка.

Він, зокрема, склав тест із 40 складних запитань всього за шість хвилин, при цьому наробив багато помилок у презентації про бачення розвитку області.

Як розповів ВВС Україна виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин, під час конкурсів не враховують критерію “доброчесності”.

“Саме положення про конкурс не передбачає можливості оцінити причетність кандидатів на наявність конфлікту інтересів та причетності до корупційних дій. І, фактично, люди з корупційним минулим можуть потрапити на конкурс”, – продовжує він.

Виправити це, за словами пана Юрчишина, можна було б простим рішенням Кабміну.

Друга проблема, каже він, полягає у тому, що громадськість може ознайомитися не з переліком людей, які подалися на конкурс, а лише з тими, кого вже відібрали: “Якісь люди можуть відсіятися, але ми ніколи не дізнаємося, на підставі чого. Комісія, наприклад, може відсіяти сильного кандидата, аби провести слабкого”.

Тому активісти вимагають більшої прозорості у цьому процесі.

“При цьому усьому конкурсна процедура є шаленим кроком вперед, бо якби керівників міністерств призначали за політичними квотуваннями, ми би з вами взагалі не говорили про те, як зробити ці конкурси ефективнішими”.